Arisia '10

Countdown to the Con:

Arisia 2010 Masquerade Winners

Workmanship Awards

Judge: Susan de Guardiola
Clerk: Antonia Pugliese

Young Fan Division

Honored for Excellence for overall construction: #2 Fairy Queen of Duct Tape: Lillian Monreal

Novice Division

Honorable Mention for wand decoration & pattern drafting: #25 Fire vs. Ice: Ceal, Meghan, & Margaret Lapointe
Honorable Mention for weapon construction & modification: #21 Street Samurai: Jason Starr & Jon Quigley
Honorable Mention for critter construction: #5 Murloc Hunt: Ann Garvin, Gabriel Silver, Coriander Laidlaw

Best Workmanship in Class: #19 We put the "sex" in "vivisection": Gann Monroe

Journeyman Division

Honored for Excellence in hand sewing, pattern drafting, & overall detail: #16 The Journey of Frodo: Michelle d'Entremont, Jennifer Old
Honored for Excellence in prop construction: #24 Another Victory for Science: Melissa Honig

Best Workmanship in Class: #10 Warriors of Fate: Elizabeth O'Malley & Jamila Sisco

Master Division

Honorable Mention for beadwork: #12 18th Century Himawari: Rachel Sanderson
Honored for Excellence in fabric treatment & dyeing: #8 Faerie & Faun: Reyen Design (David Reyen & Selina Harvey)

Best Workmanship in Class: #27 The Girl in the Fireplace: Aurora Celeste

Best Workmanship in Show: #22 An American Tradition – Victorian Lady's Hunting Costume: Lisa Ashton

Presentation Awards

Judges: Marty Gear, Sarah Clemens, Andy Trembley
Clerk: Joni Brill Dashoff

Young Fan Division

It's a Living Award: #1 Daleks During Recession: Carolyn Wilk
Floral Fantasy: #3 Mother Nature: Tabatha Bohmbach
Miss Home Depot: #2 Fairy Queen of Duct Tape: Lillian Monreal
Lunar Lovely: #4 Full Moon Fairy: Aurora Arntz

Novice Division

Honorable Mention for Eerie Similarity (Recreation): #7 Luigi: Justin Kelley
Honorable Mention for Engineering: #11 Clover: Courtney Varga
Honorable Mention for Choreography: #25 Fire vs. Ice: Ceal and Meghan Lapoint
Rising Star: #5 Murloc Hunt: Gabriel Silver, Coriander Laidlaw, Ann Garvin
Best Recreation: #23 Professor Membrane: Patrick DeKelly

Best in Class: #19 We put the "sex" in "vivisection": Gann Monroe, Alex Green

Journeyman Division

Honorable Mention for Drama: #16 The Journey of Frodo: Michelle d'Entremont, Janice d'Entremont, Anakin Michele, Richard Fine, Yvette d'Entremont
Best Recreation: #10 Warriors of Fate: Elizabeth O'Malley, Jamila Sisco

Best in Class: #24 Another Victory for Science: Melissa Honig

Craftsman/Master Division

Best Mythology: #8 Faerie & Faun: David Reyen, Selina Harvey
Best Recreaction: #12 18th Century Himawari: Rachael Sanderson

Best in Class: #22 An American Tradition—Victorian Lady's Hunting Costume: Lisa Ashton

Best in Show: #27 The Girl in the Fireplace: Aurora Celeste

The Northern Lights Costumers Guild (Noel) awards "Measure of Success" to a Novice who hasn't won an award but who we feel will develop into something special. Courtney Varga (#11 Clover) is given a free membership for a year and this symbol—a tape measure. A certificate will be sent to her later.